לזכרו של ידיד

השנה 1983, שנה מורכבת וקשה לאנשים ועסקים רבים.
המפולת הגדולה בשוק הכספים, הפיחות הגדול והמשבר הכלכלי

בתחילת דרכי כמודד מוסמך עצמאי ובשלב החיפושים אחרי מקורות עבודה ופרויקטים שאוכל להשתלב בהם, ללא שום קשרי עבודה קודמים ולאחר סיום של שנתיים אימון (סטז'), זימן לי הגורל ויצרתי קשר עם חברת הנדסה תל אביבית אשר חיפשה מודד מוסמך לביצוע פרויקט תעלת ההזנה של מפעלי ים המלח.

 

תעלות הזנה לים המלח – פרטי הפרויקט

אורך הפרויקט כ-12 ק"מ ורוחב התעלה כ120 מטר.

התעלה מורכבת משכבות רבות עם חומרי ואדי חמרה ובטון בשכבות בעלות עובי שונה, ובדיוקי ביצוע מילימטרי לאחר הידוק.

לאלו הצופים מזרחה ממצדה, מתגלה "נחש" כחול ומתפתל, אשר מזרים את מי הים למפעלים, למעלה מ30 שנה.

הפרויקט תוכנן על ידי ההולנדים המתמחים בעבודות ים וסכרים.

דרישות המכרז בכל הנוגע למדידות, וביצוע הפרויקט היו קפדניות ביותר, ולאחר ביצוע כל קטע שהוכן למסירה, נעשו קידוחי ביקורת לאימות עובי השכבות.

סטייה של יותר מ 3% בעובי השכבה גררה פירוק הדופן, הידוק מחדש ובדיקה נוספת.

מדידות הביקורת נעשו על ידי מודד מוסמך – מר שמואל זיסמן ז"ל, שהיה אדם בעל אישיות יוצאת מהכלל, מומחה במתמטיקה, איש של כבוד ומודד בעל שעור קומה.

 

מפגש מעצים עם איש יקר

האיש היקר הזה היה בן 83 כשפגשתי אותו לראשונה. היה זה קיץ, חום יולי אוגוסט של שנת 1983 על אחת מערמות ים המלח, עם מכשיר המדידה (אז תאודוליט צייס דיאנה המזרח גרמני) מונח על כתפיו והוא מדלג בחיוניות מתחנת בקרה אחת לשנייה, ובלא להזיע או ללא שום סימני עייפות או סבל על פניו.

 

לזכרו אני כותב את הדברים.

לזכר אותם ימים של תום, של עבודה לשם היצירה, ובגעגועים לאנשים טובים כמו שמואל.

 

מורכבות הפרויקט כסיכון מקצועי וכלכלי

הצטרפתי לפרויקט כמודד מוסמך של האתר, כחצי שנה לאחר תחילת העבודות שהיו בעיצומן.

הוזמנתי בערב הראשון לפגישת הכרות עם הקבלנים שזכו במכרז, במלון לחוף ים המלח ולארוחת ערב, שבמהלכה נראו לי הקבלנים מתוחים ומאד לא רגועים.

פעמים במהלך הארוחה בלעו הנוכחים כדורי הרגעה. הוסבר לי שהם נמצאים בלחצים כלכליים אדירים, וזאת משום שבמהלך ששת החודשים הראשונים לביצועו של הפרויקט, ולאחר כישלונות רבים בביקורות שכבות הביצוע, היה צורך במקרים רבים לפרק ולבנותן מחדש.

אולי כדי להבהיר את כובד המעמסה הכספית, שגורר פירוק דופן בגלל חוסר התאמה ועמידה בתקן הנדרש בחוזה – אם נתייחס לדופן תעלה בקטע שאורכו כ-500 מטר, רוחבו כ-40 מטר, בשיפוע 2/1-3/1 בשכבות חומר ואדי של 10 ס"מ אשר נעשו בו עשרה קידוחי ביקורת.

עבודה כזאת מבוצעת במהלך זמן של כשבוע ימים, כששבעה כלים כבדים עובדים בשטח עם עשרות אנשי ביצוע עבודות ההנדסיות, כולל הידוק דופן התעלה עד להכנתו לאותם קידוחי ביקורת.

מתברר שתוצאות הביקורות שערך מר זיסמן סוטות מתקני המכרז ביותר מ 4%, ולכן יש צורך לפרק הכל ולהתחיל מחדש.

 

הזדמנות חד פעמית

בשפל אנרגטי זה, הגעתי לפרויקט. הרגשתי שההצלחה שלי בביצוע יעיל ונכון של המדידות, תציל את הפרויקט מקריסה.

ידעתי שהאתגר העומד לפני הוא גדול, וזאת הזדמנות מצוינת לקבל הכרה והוקרה, ולצעוד צעד גדול קדימה לקראת הקריירה והעתיד שלי כמודד מוסמך עצמאי.

במהלך שלושת החודשים הבאים, התמודדתי עם מר זיסמן בהוכחת חישובים מתמטיים. הייתי מלא הערכה לידיעותיו וכתוצאה מבדיקותיי ומהנוסחאות שבניתי בהסכמתו, הרגשתי שאני מקבל גם את הערכתו לעבודתי.

 

מהמקום הנמוך ביותר בעולם – צעדתי מעלה

זאת הייתה תקופה מעניינת וחשובה, בעיצוב עבודתי המקצועית. מפעילי הציוד הכבד בשטח שאיבדו את הביטחון בביצוע עבודתם, החלו לתת אמון למדידות בשיטה שבניתי, ואשר אושרה על ידי מר זיסמן מטעם היזם.

ההיכרות איתו הלכה והעמיקה, והערכתי אליו הלכה וגברה.

באחד הימים הוזמנתי לביתו, לצורך ישיבה משותפת בניסוח כתב היתר למדידות קונסטרוקציה שבצעתי בפרויקט.הופתעתי מהצניעות הרבה של תנאי חייו. מביתו הקטן וחדרו מלא הספרים אשר אפף אותי באווירה של טוהר וענווה.

זאת הייתה זכות גדולה עבורי, להכיר בתחילת דרכי אישיות חכמה וכריזמתית, ישרה ומוסרית כל כך.

הפרויקט הסתיים בהצלחה, שנתיים לאחר תחילת עבודתי והכרותי הראשונה איתו (הפרש הגילאים היה כ-50 שנה).
לצורך ציון העברת הפרויקט ליזמים, נערכה "מסיבת סיום". בערב חמים ויבש כשמולנו המבט המדהים על הרי אדום לחוף ים המלח, באווירה נינוחה, רגועה וחברית, העלנו זיכרונות על חוויות משותפות במהלך הפרויקט.

זכור לי שבמהלך ארוחת הערב באירוע זה, טפח מר זיסמן על כתפי ואמר לי בזכיכות דעת "אתה עשית את העבודה והם הרוויחו את הכסף הגדול". היום בדיעבד אני יודע שהמרוויח הגדול לאורך זמן (זאת למדתי במהלך הקרירה שלי עד היום) – הייתי אני!

צרו קשר

טלפון:  09-7745893
פקס:  03-7254167

לפרטים נוספים, הזמנת שירות או קבלת הצעת מחיר צרו עמנו קשר

נשמח לעמוד לרשותכם!

אודות טלזיו

טלזיו מדידות הנדסיותנוסדה לפני 40 שנה, ע"י עזריה אלקלעי, מודד מוסמך (מס' רישיון 507) ואוהב אדמה מושבע. שילוב של מדע, הנדסה, טכנולוגיה מתקדמת ומרחבים פתוחים היוו אז ועודם היום, הבסיס שעמד מאחורי הרעיון והעשייה היומיומית.

את אהבת המקצוע העביר עזריה לבנו טל (מודד מוסמך 1017), בוגר הנדסה גיאודטית בטכניון, וביחד הם "טלזיו מדידות הנדסיות בע"מ" – מהנדסים גיאודטים – מודדים מוסמכים.

פרויקטים נבחרים

דילוג לתוכן